Skip to end of metadata
Go to start of metadata

JIRA, JIRA Agile ve JIRA Service Desk kullanıcı sayısına göre lisanslanmaktadır. Bu durum, Service Desk kullanıcılarının, müşterileri için lisans almasını zorunlu kılmaktadır. 

ThePluginPeople tarafından geliştirilen eklentiyle JIRA'da hesabı olmayan kullanıcılar, e-posta ile talep oluşturabilirler. Bu kullanıcılar, açmış oldukları taleple ilgili güncellemeleri ve yorumları JIRA kullanıcıları gibi e-posta vasıtasıyla takip edebilirler. E-posta kullanarak, taleplerine yorum yazabilirler.

Eklentiyle ilgili geniş bilgi linkte yer almaktadır.

Bu eklenti, JIRA'da SLA takibi ve raporlaması yapmak isteyen ama çağrı açabilecek herkes için JIRA'da kullanıcı yaratmak istemeyen JIRA ve JIRA Service Desk kullanıcıları için ekonomik bir çözüm sunmaktadır.

Eklenti, gelişmiş konfigürasyon seçenekler sunmaktadır. Tek e-posta hesabıyla birden fazla proje yönlendirmesi yapabilir; yönlendirmeler için kurallar tanımlayabilirsiniz. E-postalar için beyaz ve kara liste oluşturabilir; yapılacak yorum sayısını

kısıtlayabilirsiniz. JIRA dışı kullanıcıların kendi aranızda yaptığınız yorumları görmesine engel olabilirsiniz. E-posta şablonlarını güncelleyebilirsiniz.

 

 

 

  • No labels